To measure the goodness of life

To measure the goodness of life by its delights and pleasures and safety is to apply a false standard. The abundant life does not consist of a glut of luxury. It does not make itself content with commercially produced pleasure, the nightclub idea of what is a good time, mistaking it for joy and happiness. On the contrary, obedience to law, respect for others, mastery of self, joy in service--these constitute the abundant life.
Thomas S. Monson, "In Quest of the Abundant Life", Ensign, Mar. 1988, 2

Tuesday, September 27, 2011

Pumpkin Deliciousness

Ummm. Pumpkin, cinnamon, nutmeg, apple cider. Warmth. Indoor Sunshine.
Ohhhh--- Fall is coming with all the Holiday splendor and good, good food.

FYI: Pumpkin
There was a freak frost last year and killed many consumer patches, rendering the canned pumpkin paste rare and at a skyrocketed price. The manufacturers are still recovering, so the prices are still a little too high. However, Cache was spared and you can purchase the pie pumpkins (aka sugar pumpkins, little pie pumpkins) for about $1/gourd. It's a little time consuming to process your own, but you'll save yourself money (half the store price) and ensure that your pumpkin is fresh and unaltered by weird fertilizers and pesticides.
It's pretty easy (and it'll warm up your home with the oven roasting the pumpkin shells). The best tutorial is from Pioneer Woman at
You can vacuum seal or Ziploc the puree and keep it for 18 months.

Some great recipes will be posted under the Recipe Page on the bottom right.

Deals through Oct. 4th -- Case Lot Sales!

Seasonal buys to be sure to cash in on: apples, pumpkins/large gourds, cheese, pears, tomatoes, basil, sage, carrots, beets, onions and garlic. The best place for pumpkins: Cache Valley Farmer's Market at Buba's Pumpkin Stand 50 cent - $4/pumpkin with an assortment of gourds (ghost, cinderella, baby bear, warty witch, etc.). Merlin Olsen Park, Sat. 9am - 1 pm.
Campbell's Spaghettio's 2 for $1
Langer's Apple Juice 4 for $5
Canned mushrooms: 58 cent/can
WF Table Salt 2 for $88
20 lb White Rice $9.99
15 lb Russet Potatoes: $2.50
WF Frozen vegi 58 cent/16oz. package
WF canned pineapple: 98 cent
WF frozen juice 4 for $5
Gala apples 98cent/lb
BOGO Twinkies (*one of the items discussed at the car kit seminar that will not deteriorate in the car)
2 lb. WF Cheese: $4.99/loaf
WF cream cheese 4 for $5 (do NOT freeze)
WF spice/seasoning mixes (taco, Hollandaise, ect.) 3 for $1
Cantaloupe 49 cent/lb
Dole salad mixes 3 for $5
Jalapeno Peppers 79 cent/lb
80ct baby wipes 88 cent
5 gal water jug $3.99
Iso. Alcohol 2 for $1
WF Bottle Water Case $2.99 (24 bottles)

A Fresh Market
99 cent: American Beauty Pasta, 8oz Geisha Mandarin oranges, WF Powder and Brown Sugar, Kikkoman Soy Sauce, WF pudding mix,
BOGO free 32oz Gatorade
BOGO free Twinkies
2 lb. WF Cheese: $4.99/loaf
Valencia Oranges 89 cent/lb
For additional coupons on-line that you can print, go to

Macy's -- One of Cache's top Case Lot Sellers
Broc. and Cauli 69 cent/lb
Bulk Carmel Cubes $1.49/lb
4 for $1 Generic Onion Soup Mix (great for soups, dips, and casseroles)
59 cent baking cups (cupcake)
99 cent coconut flakes
BOGO free Twinkies
2 lb. WF Cheese: $4.99/loaf
WF cream cheese 4 for $5 (do NOT freeze)
WF spice/seasoning mixes (taco, Hollandaise, ect.) 3 for $1
$7.99 29oz dried milk
39 cent/bundle green onion
79 cent/lb Roma Tomatoes
$1.99/gal car windshield wash refill

Chicken breasts, thighs, legs 99 cent/lb
$1.99 Keebler Cookie packs
Yogurt 10 for $6
$2.99/2 lb. loaf Kroger cheese
2 lbs $5 (2 boxes) Kroger Butter
2 for $5 CowPals String Cheese Packs
$4.99 Oscar Meyer Bacon
60%off Apparel Sale (off 7oo-800 north and Main)
For additional coupons and deals on-line, go to

Car Kit Seminar -- Great Sucess!

A special thank you to Adam and Sarah Zabriskie for joint-hosting the Car Kit Seminar on Tuesday. We appreciate all who took interest and supported this activity. Car Kits are such a relief in the event of a snowstorm, downpour, break down, heavy traffic/traffic accident and a great peace of mind for those long (and sometimes unexpected) road trips. The Zabriskies put together a list (below), and I drafted a guide for purchasing the items with tips on the best times and places to buy. If you want to purchase items this week, your best bet would be Macy's:
2pk jersey knit gloves 50 cent
48 count Black Forest gummies $6.99
Keeblers Variety Snack Pac (12 count large snack bags) for $1.99 with in store coupon (on display)
$5.99 Charmin toilet paper 12 pack
$1.50 Johnson's and Johnson's First Aid Kit
$6.99 backpack

Happy Shopping and Best of luck!

Sunday, September 25, 2011

Forget Not

The “what” and “how” of obedience marks the way, yes, and it keeps us on the right path. But the “why” of obedience sanctifies our actions, transforming the mundane into the majestic. It magnifies our small acts of obedience into holy acts of consecration.

—President Dieter F. Uchtdorf, Relief Society General Broadcast Address, Sept. 24, 2011.

Sunday, September 18, 2011

As Easy as Mac-n-Cheese

Don't have time for dinner? Tired of box-meals?
Try these two -- they are as simple as boiling pasta and stirring in some good stuff. They are the 15 min., one-pan wonders that help your busy day go a little smoother. Enjoy!

Creamy Penne with Green Vegetables
1 box (5 servings) of penne whole grain pasta
4 ounces cream cheese (1/2 package)
1 Tb. onion powder
1 Tb. garlic salt
1 tsp. ground pepper
1 tsp. table salt
1/4 cup grated parmesan cheese
2 cup. chopped brocolli, peas, snowpeas, thin green beans, or asparagus (any combination you like)

In a large sauce pan, boil pasta in salted water (1/2 - 3/4 full). Place a colinder ontop of pan and steam your vegetables as the pasta cooks. In a seperate bowl, toss together parm. cheese, onion, garlic, salt, and pepper. Lift the vegetables from the steam when fork tender (aprox. 7 min.), drain pasta when al dente (aprox. 10 min.). Combine all ingredients in the hot pan, stirr/toss until all pasta is coated. Serve hot, approx. 6 servings. Store covered in fridge for 3 days. *** while the pasta and vegis cook, you can sautee chicken breasts for a heartier meal. The whole grain and peas (legume) make a complex protein, so this is filling by itself as well.

Pesto Pasta and Fresh Tomato with Mozzerella
3 cups rinsed basil leaves (1 sandwich bag full)
1/2 cup. olive oil
3 minced garlic cloves (1 1/2 Tb. garlic powder)
1/2 cup pine nuts (can substitute in almonds)
1/2 cup grated parmesan cheese
2 tsp salt
2 tsp black pepper
Blend together until spread is smooth. Store for 1 week in fridge, covered/sealed; or freeze in ziplock bag for 6 months. *I love freezing it flat, so I can break off bits from the pesto sheet and toss into hot pasta for a quick meal or side.

1 box pasta
3 garden fresh medium tomatoes (any variety), diced
2 ounces diced mozzerella cheese
2 Tb pesto

Boil pasta until al dente. Combine all ingredients in hot pan and toss until pesto is evenly coated throughout the dish. Serve hot or cold. Serves 6. Store covered in fridge 3 days.

Great Local Buys! 17-24th

Farmer's Market (Saturday 24, Merlin Olsen, 9am-1pm, cash or check)
Tomatoes: 50 cent-$1 lb (heirloom, cherry, Roma, zebra)
Snowpeas: $1/bag
Green Beans and Wax Beans: $2/bag
Basil: $1/bag *****pesto****
Parsley, broadleaf: $1/bag
Sweet Carots: $1/bag
Cantaloupe: $1 melon
Pumpkins (!): $1-$3/gourd
Onions, shallots, garlic: $1-$2/bag

Broc. or Cauli: 69 cent/lb
Pineapple: 99 cent/lb
2 for $5 Keebler or Chips Ahoy Cookies
McCormick Grinders (pepper, salt, rubs): 2 for $3
Golden Grain Pasta Roni: 5 for $5
Barilla Pasta: 98cent/box
Acorn, Butternut, or Spaghetti Squash: 89cent/lb
Yellow Onions: 50 cent/lb
Bartlett Pears: 99 cent/lb

Smith's (two locations: off 400 n , off 700 n and Main)-- CaseLot Sale!
Del Monte Canned Fruit: 89cent/can (caselot price)
Kroger Canned Fruit: 79 cent/can
Libby's Canned Veg. (Corn, Beans, Peas): 50cent/can
10 for $1 Ramen
Kroger Cream Soup (great for casseroles, dips, soup) : 63 cent/can
Kroger Apple Juice: 4 for $5 (case for $10)
Quaker Rice Cake Minis: 10 for $10
Kroger Gummy Snacks and Toaster Treats: 10 for $10
Kroger 24 ounce Yogurt, Cottage Cheese, Sour Cream: $1.99
99 cent/lb Zuch. or Yellow Crook neck squash
Kroger Candy Corn 10 for $10
M&M's, Snickers Party Bag: 2 for $4

88 cent:applesauce and pudding cups 4pck, 2 packages of canister roll dough, Idahoan potato mix, Green Giant vegetables, Le Grand biscuit canisters, Betty Crocker Hamburger Helper and Potato Helps mixes
$4 off COUPON when you purchase 8 General Mills products
68 cent/lb- Jalapeno peppers and Roma Tomatoes

A Fresh Market:
$4 off COUPON when you purchase 8 General Mills products
10 for $10 Red Peppers

Saturday, September 10, 2011

Snack Ideas!

For 61 delicious (and healthy!) snack ideas for adults and kids, visit Real Simple at: